Trst je sakriveni dragulj, koji se nalazi na 160 km vožnje od Venecije. Većina ljudi svoje putovanje po Italiji završava upravo u Veneciji, što je šteta, jer Trst ima šta da ponudi…
To nije bio slučaj sa mnom. Ja sam u Trst stigao iz pravca Slovenije, sa namerom da što bolje iskoristim jedan dan u Trstu.
Trst ima svoj sopstveni karakter, koji se razlikuje od ostatka Italije. Nije ni čudo, jer ovde su skoro 500 god. vladali Habsburzi. Čuvena Marija Terezija je predano radila na uredjenju grada. U vreme njene vladavine bilo je propisano da se ulice postavljaju pod pravim uglom i da zgrade nemaju više od tri sprata, kako se ne bi zaklonio vidik prema moru.
U Trstu, gradu izmedju brda i mora, mešaju se “austrougarski šarm i mediteranska lakoća življenja” na najbolji mogući način. Ovo je grad paradoksa, koji proizilaze iz činjenice da se nalazi na samoj granici Italije i bliži je Beču nego Rimu.
Ima sve: od plaža i parkova, do muzeja, kafića i zamkova. Zato je vredan posete, makar na jedan dan, jer ćete mnog toga doživeti i osetiti.
Trst je administrativni centar oblasti Friuli Venecia Giulia, koju naseljava oko 200000 stanovnika.
Smešten je na obali tršćanskog zaliva ali je okružen brdima i možete se popeti od 0 do 350 m nadmorske visine za manje od 10 min.
Trst je kompaktan grad sa brojnim uličicama, koje se lako mogu obići sa ponekom kafa pauzom, nekim ručkom ili pak štrudlom i aperitivom, pa mnogo toga možete obići i videti za samo 24 h.
Bilo da ste ljubitelj arhietkture ili pak hrane, mora ili umetnosti, sve ovo možete pronaći u ovom gradu. Ovaj vodič će vam pomoći kako da najbolje organizujete svoju posetu u roku od jednog dana.
Ovo je ono šta bi ste trebali da vidite:
Piazza Unità d’Italia, najveći trg okrenut ka moru
Trst ne liči na ostatak Italije zato što nije oduvek bio italijanski. Zato nije ni čudo da je trg o kome govorimo sa tri strane okružen zgradama, koje su obeležje Austorugarske monarhije, a sa četvrte je okrenut ka moru i smatra se najvećim trgom na obali u Evropi.
Tu se nalaze Palacio del Municipio, Fontana dei quatro continenti.
Tada još nije bila otkrivena Australija. Statue na fontani predstavlaju najveće reke na kotinentima, a to su: Dunav, Nil, Gang i La plata, kao i stub sa statuom cara Karla VI Habsburškog, koji je Trst proglasio slobodnom lukom za kafu.
Piazza dela Borsa
Gradski trg u centru koji se nastavlja na Trg ujedinjenja.
Ovde dominira zgrada stare berze iz vremena Austorougraske monarhije u neoklacističkom stilu i još poneki interesantan spomenik.
Prošetati se uličicama
Trudite se da vas ne sruši Bora, vetar koji duva za severoistoka i to brzinom od 160 km/h. Zato uvek kada ste u Trstu, ponesite jaknu.
Bora ima svoju sopstvenu legendu. Eol, bog vetra, imao je ćerku mezimicu po imenu Bora. Jednog dana, ona se zaljubila u grčkog junaka koji se zvao Tergesteo. Eol se nije slagao sa njihovom ljubavlju i naredio je da se Tregesteo pogubi. Bora, bolesna od bola pretvorila je svoj jad u vetar koji, kada duva, nijedan kamen ne ostane neprevrnut, a mesto gde je pala krv njenog ubijenog dragog, postalo je crveno od sumaka biljke koja prekriva stene u jesen.
Prošetati se molom Audace
Najpoznatiji mol u Trstu, nastao je na mestu gde je, u 18 veku, potonuo brod San Carlo. Tada je bio dugačak samo 95m.
Produžen je posle I svetskog rata i kada je u luku pristigao brod sličnog imena, meštani su počeli da ga zovu tako.
Danas, Audace je dugačak 250 m, ima krupnu kocku i nije prijatelj osobama u kolicima.
Ali zato ima jako lep pogled na sve četri strane i ovde se prave najlepše slike celog grada.
Trst inače ima jako duboku luku, pa je omiljeno mesto za pristanak velikih brodova, što je retkost za ovako male gradove.
Posetite rimski amfiteatar
On se nalazi ispod San Giusto brda iz 1 ili 2 v pne. Iskopan je tek 1930 god. Smatra se da je ovde moglo da stane oko 3500 gledalaca. Dosta je dobro očuvan.
Prošetati se oko kanala Grande
Ovaj kanal je prokopan da bi se omogućilo brodovima da svoj tovar iskrcaju bliže centru grada. Okružen je zgradama trgovaca, koji su grad učinili velikim.
Na vrhu se nalazi Sant’Antonio Taumaturgo crkva.
Posetiti pravoslavnu crkvu Svetog Spiridona
Pored kanala Grande se nalazi i predivna pravoslavna crkva posvećena Svetom Spiridonu.
Izgradnja je započeta 1751 i unutra se, pored predivnog ikonostasa, nalaze i kandelabri od srebra, koji su poklon od Velikog vojvode Pola I Petrovića Romanova. Ikonostas i ikone su uradjene u Rusiji i velike su umetničke vrednosti.
U crkvi se mogu videti i ovakvi natpisi.
Slikati se sa Džejmsom Džojsom
Kanal je nekad imao više mostova. Danas je ostao jedan, na kome se nalazi statua posvećena Džejmsu Džojsu, koji je ovde sa svojom suprugom Norom proveo u dva navrata, skoro 15 godina. Toliko je voleo ovaj grad, da je napisao da mu je srce ostalo u Trstu.
Smatra se da je ovde napisao svoje kapitalno delo, Ulises, kao i da je napravio skicu za Dablince.
Popiti kafu u Trstu
Trst je grad kafe. Jedna trećina kafe, koja stigne u Italiju, ovde se prži i kasnije distribuira, a dobar deo i popije. Najvažniji zakon koji važi u Italiji, pa tako i u Trstu je da se kapućino naručuje samo pre podne. U protivnom, dobićete mrke poglede.
U Trstu je ritual pijenja kafe izdignut na nivo umetnosti. Ovo se nije desilo slučajno. Naime, kada je ovim delom sveta vladala Habsburška monarhija Trst je, kao njena najvažnija luka, postao centar, gde su brodovi donosili velike količine robe, pa tako i kafu za Bečlije. Oni su je oberučke prihvatili još u vreme ratova sa Turskom.
Trst je kuća dva poznata brenda kafe osnovanih od neitalijana, Illy i Hausebrandt. Herman Hausebrandt, austrijski kapetan, je prvi počeo biznis pečenja i prodavanja kafe i prvi koji je kafu pakovao u metalne kutije. Madjer Ferenc Illy je prvi napravio automatizovanu kafe masinu i osnovao je univerzitet kafe u Trstu.
Pijenje kafe pratilo je i otvaranje kultnih kafića koji u mnogome podsećaju na one koji se mogu videti u Beču, kao što je Caffè San Marco osnovan 1914 god i pored kafe nudi i knjige, Caffè degli Specchi na Trgu ujedinjenja koji je bio Jojsov omiljeni kafić, Caffè Tommaseo najstariji kafic u gradu, osnovan je 1825 god i u njemu je prvi put poslužen sladoled u Trstu. Nekad ih je bilo preko 100 u gradu.
Kafa je toliko važna u Trstu, da postoji posebna treminologija koju morate da poznajete da bi vas razumeli. Tako na primer: esspreso je Nerro, cappo je makijato i tako redom. Najvažnija kafa u Trstu je capo in b. Služi se u staklenoj, malo većoj čaši i može biti sa malo mleka, puno mleka ili bez mleka. Ako ovo znate, priznaće vas za lokalca.
Probati lokalnu hranu
Naravno da ovde caruju pice i paste ali takodje i neki drugi specijaliteti, koji su karakteristični samo za ovo podneblje. Medjutim, u Trstu se koriste i netipični sastojci: kupus, senf i ren. Habsburgovci su uticali na arhitekturu. Doneli su Italijanima i kafu, a takodje i neka jela, koja ovde moram da pomenem. To su:
Jota, koja se pravi od pasulja, kuvanog kupusa i krompira. U nekim verzijama sadrži i kobasicu i glavni zadatak je da ugreje dušu i otera melanholiju.
Još jedno jelo, koje, takodje, morate probati, zove se cotto-senape–kren sendvič. On će vam dobro doći ako ne želite da sedite u restoranima. To je veoma izdašan komad hleba sa šunkom kojoj ništa drugo ne treba, već samo malo senfa i malo rendanog rena. Dodajte ovome i špricer i ugodjaj je kompletan.
Trst leži na moru, pa je tako i nezaobilazan Sardoni, a to su u brašno uvaljane sardine izpržene u ulju. Pošto su sveže, ne treba im ništa od dodataka i možete ih slatko pojesti dok gledate brodove sa mola Audace.
Naravno, možete se i zasladiti u Trstu. Na prvom mestu je sladoled.
Ako imate još 24 h u Trstu onda posetite i:
1. Miramare zamak
2. Crkva na brdu, Monte Grisa, koju meštani, zbog specificnog izgleda, zovu i Formadjino, takodje pruža spektakularan pogled na tršćanski zaliv.
3.Popeti se na svetionik Faro dela vittoria završen 1927, jedan od najviših sa 70m ima 300 stepenika a ima i lift ali nisam proveravao U podnožju svetionika nalaze se ostatci sidra sa broda Audace koji je prvi italijanski brod koji je uplovio u Tršćansku luku nakon I svetskog rata svetionik je napravljen od kamena iz Istre
4.Drugi vidikovac je Castelo di san Giusto iz 15 v, koji pruža najlepši pogled. Tu se nalazi muzej oružja kao i originalne statue Mikeze i Jakeze koje pokazuju tačno vreme. Možete se popeti stepenicama ali i autobusom. Posetu sam odložio zbog zamka Miramare o kome ćete čitati u nekom budućem postu.
5.Posetiti Catedrale di San Giusto iz 14 veka koja takodje ima toranj sa vidikovcem i ogromnim zvonima. Na podu se nalaze mozaici iz 6v, jer su pre katedrale ovde bili rimski hramovi. Katedrala je dobila ime po svešteniku koji je ovde bio pogubljen u 3 veku.
Zaključak
Trst nudi mnogo toga u 24 h. Zato, iako se nalazi pored mnogo posećenije Venecije, treba mu dati šansu. Osim toga, za razliku od konkurencije, mnogo je pristupačniji za osobe u kolicima. Mogao bih još neki dan da potrošim u Trstu, ne bi mi bilo teško.
Da li ste vi bili u Trstu?
Da li sam nešto propustio?
Putovao i uživao,
Marko Veličković
Svaka cast Marko
Hvala!