Najnepravilniji petougao Srbije sa najlepšim pogledom na Dunav, koji iako već vekovima tu stoji, izgleda kao nov…
Prošle godine kada sam posetio Golubac o kome sam pisao ovde sa skele sam bacao poglede na tvrdjavu i bilo mi je žao sto mi red voznje nije dozvoljavao da se popnem i vidim je…
Naime morao sam da biram izmedju blagoutrobija čitaj riblje čorbe i istorije… Preovladalo je prvo. Ionako tada nije ni približno bila tako ulickana kao danas i zato mi je drago sto sam bio strpljiv citaj gladan i ostavio Ram za kasnije. To kasnije je stiglo i evo kako sam doživeo tvrdjavu…
Kako doći do tvrdjave
Tvrdjava Ram udaljena je 110 km od Beograda i samo 25 km od Požarevca. Nalazi se na uzvišenju iznad Dunava.
Do nje možete stići skelom iz pravca Palanke ali i iz pravca Kovina. Koliko će vam zaista trebati možete pronaći ovde. Toplo preporučujem ovo prvo, jer je nezaboravno iskustvo o kome sam pisao ovde.
Kako je Ram dobio ime?
Legenda kaže da je Rem, mladji brat čuvenog Romula, posvadjan sa bratom rešio da sa svojom ženom Leticijom podje obalom Dunava i tu sagradi dom. Ovde mu se navodno svidelo.
Ne zna se kako je Ram dobio ime ali u raznim austrijskim,madjarskim i turskim kartama onog vremena da se primetiti da su svi ovo mesto zvali Hram a hram je navodno stara keltska reč a po teoriji zavere smatra se da se slovo h kasnije” izgubilo u prevodu”.
Medjutim ono što se sigurno zna je da se tvrdjava Ram prvi put spominje 1128 god. jer su se u neposrednoj blizini tukli Vizantinci i Madjari.
Ali sve to ne bi bilo važno da Bajazit nekoliko vekova kasnije nije zaspao na ovom mestu i tu rešio da napravi tvrdjavu.
Pošto se ćilim na kome je slatko odspavao zove ihram odatle ime grada. Naravno da je prava istina da je tvrdjava trebalo da brani turske snage od upada iz Ugarske. Ali lepše je kad postoje legende.
Posle su došli Austrijanci pa posle i ostali. Gugl naravno zna o tome više od mene.
Ono što je bitno a to je da je tvrdjava dugo stajala razrušena i zatrpana.
Ulickana i sredjena, predstavlja odličan povod da dodjete u zaspali Ram. Jednodnevni izlet koji ćete da napravite ovde otkriće vam tajne tvrdjave.
3 tajne o tvrdjavi Ram
1.Najbolji pogled
Ovde je Dunav širok oko 5 km i ima da ga se nagledate dok vam se pogled vrati i sve to za samo 300 din. Kažu da je ovde Dunav najširi u Srbiji. Širi je kod Golubca ali tamo ga delimo sa Rumunijom a kod Rama kad bacite pogled on vam se vraća sa srpske strane.
2.Delimično pristupačna
Marfijev zakon kaže da točkašima nije mesto u tvrdjavama, posebno onim iz 12 veka. Može se ući u tvrdjavu ali postoji jedan prag unutra za koji mislim da korisnici električnih kolica neće moći da ga savladaju.
Ja sam, što se kolica tiče, u srednjem veku pa sam ušao.
Ovuda kolica prolaze bez problema.
Unutra ima mnogo galerija sa kojih se pruža spektakularan pogled koji meni nije dostupan ali sa pristupne terase sam takodje mogao da vidim isto što su videli i ostali koji su se zaduvani pentrali po lepo oblikovanim zidinama.
3.Ako dodjete radnim danom imaćete tvrdjavu skoro samo za sebe.
Za osobe sa invaliditetom je besplatno.
Za sve hodajuće:
Cena ulaznica za pojedinačne posete je 300 dinara, dok je za grupne posete 200 dinara po osobi.
Radno vreme Ramske tvrđave je od 11h do 17h, svakog dana osim utorkom.
Šta morate da znate o tvrdjavi kao pravi turista?
Tvrdjava je izgradjena bez cementa i gvoždja. Svaki kamen je pažljivo očišćen i pričvršćen malterom pravljenim po recepturi staroj 600 god.
Malter vremenom postaje sve čvršći a receptura je doneta iz Turske, ispričaće vam vodič.
S obzirom da je tvrdjava Ram jedno od prvih artiljerijskih tvrdjava na ovom području moralo je da se otkopa 3,5 m “viška” da bi stigli do zidina.
Utvrđenje ima temelje u obliku nepravilnog petougla, a na njegovim uglovima podignuto je pet kula.
Tvrdjava je gradjena za borbu sa vatrenim oružjem. Imala je 36 topovskih mesta dok je njena mnogo veća koleginica beogradska tvrdjava imala samo 22.
Pored tvrdjave nalazio se karavan saraj gde su umorni trgovci i namernici mogli da prenoće na sigurnom. Očuvane su samo zidine ali ko zna koliko priča mogu da vam ispričaju kada bi zidovi mogli da govore.
Šta je bilo posle?
Nakon Mohačke bitke granica se stalno pomerala tako da je tvrdjava izgubila svoj značaj, tvrdjava je išla iz ruke u ruku. Naravno niko je nije obnavljao, svi su je samo koristili za svoje potrebe. Svaki podstanar je nešto oštetio, ostarilo se i tako je tvrdjava pala u zaborav.
Sve do danas kada apsolutno vredi da dodjete i da posetu završite u nekoj od kafanica dok naručujete dunavski kotlić, pijanog šarana ili kečigu na žaru.
Zaključak
Uspavani Ram se još nije navikao da bude turistička zvezda i šta ga je snašlo. Osim tvrdjave sve ostalo je isto. Zahvaljujući lose osmisljenim znakovima lako mozete da se izgubite.Ali budite uporni jer vredi.
Da li ste vi bili u tvrdjavi Ram?
Da li sam nešto propustio?
Putovao i uživao,
Marko Veličković