Drugi po veličini grad u Grčkoj, spoj starog i novog, zapadni Jerusalim, sa najlepšim šetalištem…
Istorija Soluna
Od kada je osnovan ovde su se smenjivala carstva, rimskog, vizantijsko, otomansko, postojala je u jednom trenutku i značajna jevrejska zajednica koja je takodje ostavila svoj pečat.
Solun je i jedan od prvih gradova koji je primio hrišćanstvo. Solun je mešavina svega ali se na to nadovezuje i mladalačka energija, jer je drugi univerziteteski centar u zemlji.
Ovde se čak meša i vetar sa severozapada, koji Grci zovu vardaris, sa svežinom mora.
Solunu se vreme broji još od 316 god pre nove ere kada ga je osnovao Kasandar.
Ime mu je dao po svojoj supruzi, inače polusestri Aleksandra Makedonskog, Tesaloniki, a možda i u čast pobede nad Tesalijom.
Nije teško snaći se u Solunu, zato što su glavne ulice paralelne sa obalom. Ovakvom planiranju doprineo je i požar koji je skoro uništio Solun. Obnova je trajala dugo ali su je radili promišljeno. Tada je odlučeno da se u Solunu ne podižu soliteri iz dva razloga:
- Zbog zemljotresa
- Da se ne kvari spektakularan pogled na more iz svih delova grada
Solun je tada planski obnovio čuveni francuski arhitekta Ernst Hebrard. On je bio i arheolog i zahvaljijući njemu, sačuvano je sve od iskopina koje su izranjale svuda po Solunu.
Zaštitnik Soluna je Sveti Dimitrije i njemu je posvećena najvažnija crkva u Solunu.
Solun ili Saloniki kako mu tepaju lokalci suviše je veliki da bi se mogao obići za kratko vreme. Zato se treba u startu opredeliti za neku od ruta (rimska, vizantijska, otomanska, jevrejska) inače će sve da se pomeša kao i onaj vetar sa početka priče.
Rimska Tura
U rimskoj turi čuli bi ste priču o caru Galerijusu kao i o pronadjenom rimskom bordelu i o odredjenim predmetima koje su rimljani donosili u hramove kako bi im bogovi povratili moć jer lekari za to još nisu imali leka. Ipak je Solun lučki grad.
Vizantijska Tura
U vizantijskoj, čuli bi ste priču o kralju Theodosiusu koji je demokratiju uterivao na sledeći način. Njegovi podanici su bili jako nezadovoljni uvedenim porezima koji su trebali da pokriju ratne troškove njihovog cara. Komandir garde uhapsio je vodju protesta.
Nezadovoljni plebs je ubio komandira, a car, pošto nije mogao da nadje krivca, pozvao je svoje podanike da dodju na hipodrom, gde su se održavale igre, da se zabave. Ne zna se koliko je ljudi došlo ali se zna da je pod Theodosijusovom komandom ubijeno 7000 ljudi.
Otomanska Tura
Otomanska tura takodje ima svojih draži, od karakteristične arhitekture, uličica i kafića, do rodne kuće Kemala Ataturka oca turske nacije. U dvorištu još uvek stoji drvo nara koje je posadio Ataturkov otac.
Ova mešanja rezultirala su time da crkve u Solunu imaju karakterističan izgled. Malo su džamije, a malo i crkve.
O kolačima, hamamima, čajevima ne vredi ni počinjati.
Jevrejska Tura
Jevrejska tura će nam reći da je ovde živelo oko 120000 španskih Jevreja, sefarda zbog kojih su Solun tada zvali Jerusalim Balkana. Posle II svetskog rata ostalo ih je samo 15 000. Muzej u centru grada nudi bolji uvid o Jevrejima, koji su ovde živeli.
Vidikovci Soluna
Solun ima i tri glavna vidikovca. Na neke od njih mogu da se popnem a neke ne.
Bela ili „krvava kula“ nekadašnji kazamat, obeležje gde sve šetnje počinju ili se završavaju, meni je nedostupna ali preporučijem.
Vidik od 360 stepeni je spektakularan.
OTE toranj, čija se kupola okreće za 1 h. Dostupan je za invalide ali je, kad sam ja stigao, bio sajam, pa nisam mogao da udjem. Iće i piće na tornju su skuplji ali zato je pogled besplatan.
Na Aristotelovom skveru nalazi se blještavi hotel Elektra palas, gde kažu da može da se popije kafa, iako niste gost hotela Navodno, kad je lepo vreme, može da se vidi i Olimp dok se fruštukuje.
Tu se nalazi i spomenik najvažnijem gradjaninu Soluna Aristotelu. Legenda kaže da se treba uhvatiti za njegov palac…
Solun ima i jedno mesta od posebno važnosti za Srbe, a to je Zejtinlik o kome sam pisao ovde.
Ja se lično ne bih mrdnuo sa šetališta, koje je toliko lepo, ravno i dugačko.
Najbolja stvar, po meni, je poneti klopu i jesti je na nekoj od klupa.
E sad šta jesti?
Kuhinja Soluna
Kao i svi meštani ja bih dan počeo sa čuvenom bugac-om koju domaćini zalivaju kafom ili čokoladnim mlekom. Samo je ručno radjena bugaca prava. Donele su je izbeglice iz Male Azije, prvo je bila prazna pita sa slojevima krckavog testa, a onda su počeli da je pune sa slatkim kremom, mesom, čokoladom. Samo prava bugaca ima 12 listova gore i 12 listova dole, dok izmedju curi slatki fil. Posuta cimetom i šećerom u prahu, predstavlja dobar način da se počne dan. Pravu bugacu naći ćete u radnjama gde se samo ona nudi kao jedini proizvod i to isklučivo do 12h, jer majstor posle ide kući. U Atini je bugaca samo slatka, a sve ostalo su pite.
Zatim bih morao da obidjem pijacu. U ovom slučaju Kapani market (od turske reči brašno) gde se najbolje oseti puls grada.
Sa nakupovanim delicijama, kojima se Solun ponosi, krećem u osvajanje ovog velikog grada.
Soliunjani dan završavaju sa nekom vrstom čorbe koja se zove Patsas. Mislim, ponuda je velika ali ako baš želite da znate šta je solunski, to je neka vrsta Grčkih tripica ili škembića, svinjskih nogica, koji se serviraju posle dugog kuvanja. Može se dodati izgnječeni beli luk, limun ili tucana paprika.
Puna je kolagena i služi da okrepi posle burno provedene noći. Bila je nekad hrana za siromašne, a vodi poreklo od Melanos Zoumo (crne supe), koja se jela u drevnoj Sparti. Služila je da daje energiju i da okrepi ali da ne opterećuje kako bi Spartanci bili orni za bitku. Danas se jede posle provoda i za lečenje od mamurluka.
Ja nisam pio ništa, a nisam hteo da se maknem sa predivnog šetališta, pa sam se ovog puta posvetio junk–food-u i nije bilo loše.
I na kraju, iako Solun ima FENOMENALNU ponudu kolača, ja sam došao da probam trigonu (trigonas panoromatis), hrskave trougliće punjene kremom, zaštitni znak Soluna.
Solun ima spuštene ivičnjake, ali ume i grubo da vas iznenadi kao i svaki veliki grad, što me neće sprečiti da ponovo dodjem.
Da li sam nešto propustio?
Šta vi mislite o Solunu?
Putovao i uživao,
Marko Veličković