Kada turisti putuju u BIH, prva destinacija im je uvek Sarajevo… A ni ne slute koje lepote Banja Luka nudi pravim avanturistima…
Smeštena na obalama zelene reke Vrbas, Banja Luka ima šta da ponudi svojim posetiocima.
Šta posetiti u Banja Luci i koliko dana je potrebno za to
Biće prilično napeto ali za najbolje od Banja Luke dovoljno će biti 2 dana.
Ako imate samo jedan dan na raspolaganju biće dovoljno i toliko.
U Banja Luci je sve blizu i to je njena velika prednost.
Bila bi šteta da ne napravite i neki izlet iz Banja Luke kao što su izlet na Krupa na Vrbasu ili možda do Sarajeva ili Jajca.
Sledi vodič šta videti u Banja Luci za dva dana:
Gospodska ulica
Svi putevi vas vode ka glavnoj ulici u Banja Luci. Zvanično se zove ulica Veselina Masleše po poznatom banjalučkom revolucionaru ali se zadržao stari naziv koji je dobila u 19 veku kada je lokalni trgovac u ulici otvorio robnu kuću.
Posao je išao slabo jer su u radnju dolazili iz radoznalosti i slabo su šta kupovali. Da bi ih podstakao na trgovinu, okačio je naziv Gospodska ulica. Od tada je ulica postala i ostala središte gradjanske Banja Luke.
Ali za nas točkaše je najvažnije što je ravna.
Tvrdjava Kastel
Jedno od glavnih obeležja Banja Luke je tvrdjava Kastel. Nalazi se na levoj obali reke Vrbas.
Sagradjena je na temeljima prvog utvrdjenja (Kastra) koji su napravili Rimljani u 2 veku.
Konačan izgled dobila je u 18 veku a imala je zadatak da štiti kotlinu Vrbasa od neprijatelskih napada.
Sve tvrdjave liče jedna na drugu pa tako i ova ima svoje osmatračnice, bastione, bedeme i kule.
Danas se koristi za razne kulturna dogadjanja. Tu se nalaze nacionalni restoran, Zavod za zaštitu spomenika, letnja pozornica.
Na glavnom ulazu tvrdjava (gle čuda!) nije dostupna za osobe u kolicima. U tome vas sprečava nekoliko stepenika preko kojih je lako postaviti rampu, ali nije.
Sa bočne strane postoji ulaz koli je dostupan ali je nagib jako veliki i jako dugačak tako da slobodno možete da ga otpišete. Tako da tvrdjava Kastel nije dostupna osobama u kolicima.
Safikadin grob
Pored tvrdjave nalazi se ova lokalna znamenitost koja svedoči o velikoj ljubavi banjalućanke Safikade i austorugarskog vojnika.
Kada je dobila vest da je voljeni poginuo, bacila se pred top sa rečima: “Biću ti vjerna”. Na mestu gde je poginula nalazi se skromno obeležje koje takodje treba obići.
Banski dvor
Kada je 1929 god. Formirana Vrbaška banovina pojavila se potreba da se izgradi jedan reprezentativni objekat koji će predstavljati kulturno sedište grada.
Otvaranje ovog zdanja bilo je 1932 god i od tada sa svojim salama (većnica, velika sala, plavi salon) služi na dobrobit svim gradjanima Banja Luke.
Saborna crkva Hrista Spasitelja
Više puta rušena i obnavljana.
Sagradjena na mestu gde su 1809 posle Mašićke bune pogubljena desetorica Srba sa sveštenikom.
Današnji izgled potiče iz 1993 god. Izgradjena je od najplemenitijeg kamena travertina koji nastaje u vulkanskim erupcijama, krovovi su od pozlaćenog lima koji ne rdja a zvona su napravljena u Insbruku.
Predstavlja jedan od najlepših pravoslavnih hramova u Bosni i Hercegovini koji morate obići.
Džamija Ferhadija
Podignuta 1579 god. Po nalogu velikog Ferhad-paše-Sokolovića novcem od otkupa jednog austrijskog princa.
Legenda kaže da je paša, oduševljen onim što je izgradjeno, naredio da se tri majstora zatvore u najvišu kulu jer će ih za tri dana pogubiti kako ne bi ponovili svoje remek delo.
Uplašeni majstori tri dana su tražili izlaz rešivši da naprave krila i tako pobegnu. Trećeg dana, kada je stiglo pomilovanje, nisu našli nikog a tamo gde su pala tela nesrećnih majstora, ti delovi Banja Luke su dobili svoja imena… Pavlovac, Petrićevac i Rebrovac po trećem koji je priliokom pada slomio rebro.
Minaret je visine 41,5m i do vrha vodi 128 stepenika.
Bila je više puta obnavljana a poslednji put 2016 god. Obnovljena je od istog autentičnog materijala u izvornom stanju.
Obale reke Vrbas
Kada se umorite od šetnje ovo je mesto gde ćete se regenerisati.
Nestvarno zelena i čista reka Vrbas deli Banja Luku na dva dela.
Svi graditelji Banja Luke poštovali su vekovima samo jedno pravilo a to je: pogled na reku mora ostati netaknut.
Vrbas je inače jedina reka u Evropi na kojoj postoji staza za noćni rafting. Prosečna temperatura vode u letnjim mesecima je 17 stepeni tako da je sedenje uz reku osvežavajuće iskustvo. Što lično potvrdjujem.
Vrbas je u većem delu plitka reka i zato ovde caruje dajak čamac. Star je koliko i sama Banja Luka.
Bio je glavno prevozno sredstvo u vremenima pre mostova. Dajak je jedan od brendova Banja Luke. Dugačak je oko 7 m i ne koristi vesla već motku za odgurivanje koja se zove dajak. Jedan od retkih čamaca kojima se može ici i uzvodno. Imao sam sreću da mi je jedan od njih bio parkiran ispred nosa.
Krivi sat
Glavno mesto za susret u Banja Luci je krivi sat.
Osim što je kriv, ne pokazuje ni vreme onako kao što smo navikli. Ovaj sat meri vreme od zemljotresa koji je 27.08.1969 u 9h i 11 min pogodio grad i sravnio ga sa zemljom.
Posetite muzej
Osećam se dobrodošlim sa ovakvim ulaskom.
U muzeju naćićete razne postavke istorijskog, prirodnjačkog kao i etnografskog karaktera. Možete provesti ugodna dva sata i saznati sve što je važno za ove prostore.
Takodje, muzej ima i ovaj zabavni deo u kome sam veoma uživao.
Trg Republike Srpske
Spoj starog i novog važi za sve gradove pa je tako i u Banja Luci.
Savremeni blok zgrada sa fontanama, klupama i stazama, predstavlja mesto gde možete da predahnete. Tu su smešteni državni organi i privatne kompanije.
Ja se radujem novim kvartovima jer znam da će biti prilagodjeni za kolica, koliko toliko.
Tako je i ovog puta. Kada ste u ovom kvartu potražite divan panoramski lift koji vas vodi od krova na 18 spratu odakle na sve četiri strane puca pogled na Banja Luku.
Kada ste već nebu pod oblacima, svratite i u restoran Integra koji nas je oduševio svojom ponudom i dekorom.
Evo šta se jelo pa prosudite sami. Dotukli su nas već sa ovim krckavim štapićima i pikantnim sirom.
Taljata od teletine u marinadi: slajsevi telećeg karea, marinada od 12 vrsta začina, krem pire od pinjola i bosiljka sa čipsom od grana padana.
Teletina “Moderna”: mlada teleća prsa sporo pečena sa povrćem i garnitura sa pireom od krompira i tartufa
Kaneloni od teletine: sotirani teleći file sa bukovačama i prazilukom, obložen domaćim mlincima i blitvom u sosu od pancete i šerija
Odavde možete da pogledate i utakmicu najvažnijeg fudbalskog kluba u Banja Luci, Borca koji je osnovan još 1925 god. i jedan je od najstarijih u Bosni i Hercegovini. Ovaj stadion može da primi 10000 ljudi.
Inače opšte je poznato da se u blizini stadiona dobro jede. Ovog puta na preporuku jednog dvometraša ušli smo u lokal koji inače nikad ne bi našli.
Potpuno jednostavno mesto sa jednostavnim nameštajem i sa predstavom koja se odigravala u tišini.
Nebrojano mnogo kola koja su tiho pristajala i podizala svoje narudžbine. Znao sam da smo na pravom mestu gde treba da probamo još jedan specijalitet, čuveni banjalučki ćevap.
Šta treba da znate o banjalučkom ćevapu?
Uvek je u pločicama po četiri i po tome ga odmah prepoznajete.
Legenda kaže da su ovako slepljeni ćevapi sočniji a ja to mogu i da potvrdim. Ostale zapovesti u vezi ćevapa su da uvek ali baš uvek ide sa lukom u slasnoj lepinji, uvek se jede natenane i uvek sa čačkalicom i to je sve. Nekad ga pokvare sa kuglom kajmaka ili časom jogurta ali ja smatram da je jeres zaliti ga bilo čime osim sa drugim brendom Banja Luke sa Banjalučkim pivom.
Pivo su u Banja Luku donele vredne ruke monaha Trapista iz samostana Marija Zvijezda ciji je moto bio ,,Moli i radi” (Ora et Labora). Oni su u Banja Luku doneli i sir Trapist kao i prvu elektranu. Postoji muzej piva gde pravo sa ,,česme,, možete da probate uzorke i da saslušate priču najboljih studenata o tome kako je pivo bilo napravljeno da zameni zavisnost lokalnog stanovnistva od loše rakoje koja je bila veoma popularna. Terapija je propisivala da se pije četiri litre piva dnevno.
Razglednice iz Banja Luke
U Banja Luci vole bicikle
Volim da vidim rampe, osećam se dobrodošlim
Banja Luka ima svoj kružni tok
Nešto o hotelu
Bio sam smešten u Hotelu In. Hotel je udaljen od centra 30 min hoda. Ulice su ravne pa nema problema. Pošto sam sam sve finansirao sam mogu i da iznesem svoje mišljenje.
Osoblje hotela je veoma prijatno. Oseća se neka mladalačka energija.
Ovo je hotel sa najboljim čaršavima na svetu.
Ono što bih mogao da stavim kao minus je, ne može da se izadje na terasu kada si u kolicima. Nije da je važno, imao sam pametnija posla ali ipak lepo je znati.
Najvažnije je što imaju lift koji radi.
Ispratili su nas sa divnim doručkom. Prosudite sami, izbor je beskrajan.
Zaključak
Banja Luka je dovoljno velika da sa razlogom bude glavni grad i da vam ništa ne fali od onogo što nude velike metroplole a takodje i dovoljno je mala da možete da je obidjete i peske.Meni je to posebno vazno jer mrzim da ulazim u kola.Bilo mi je lepo u Banja Luci ali put me je vodio dalje o cemu cu vam kasnije pisati.
Da li ste vi bili u Banja Luci?
Da li sam nešto propustio?
Putovao i uživao,
Marko Veličković