Ovo mesto je puno istorije, bogato legendama ali i nesvakidašnjim prirodnim lepotama. Zato je Jajce odlična destinacija za jednodnevni izlet…
Jajce se nalazi na putu izmedju Banja Luke i Sarajeva. Tačnije 71 km od Banja Luke i 158 km od Sarajeva.
Ovaj grad ima svega 30000 stanovnika ali ima sve. Istorijske spomenike, muzeje i neverovatnu prirodu.
Kako je Jajce dobilo ime?
Po jednoj od legendi Jajce je dobilo ime kada je lokalni velmoža odlučio da sagradi grad po uzoru na Castell del Uovo (dvorac Jaje), koji se nalazi u Napulju. Po drugoj, kada se zidala tvrdjava u malter su dodavali jaja, pa je i ime tako nastalo
Šta videti u Jajcu?
Osobe u kolicima ne mogu mnogo ali hodajući mogu da putuju kroz vreme u ovom gradu.
1.Vodopadi u Jajcu su najvažnija atrakcija.
Ovo je prva stvar, koju sam želeo da obidjem. Ali kako im prići?
Postoje malo informacija o tome kako se približiti vodopadu kada ste osoba u kolicima. Zato pitate na licu mesta. Zahvaljujući obaveštenju dobronamernog meštanina, pošli smo da vidimo vodopade sa donje strane. Trebalo je da stignemo do samog podnožja. Ko da odoli. Pred nama se nalazila preteća ali dobro asfaltirana nizbrdica.
Bogato iskustvo sa raznih izazova poguralo nas je da se spustimo do ulaza.
Tu nas je sačekala nezavršena, pošljiuncana staza, u koju su moji točkovi neprekidno upadali i zaglavljivali se. To je bila prepreka, koju nismo mogli da savladamo.
Trebalo je vratiti se nazad. Ispred nas je bila sada toliko strma uzbrdica da treba zabaciti glavu da bi se video njen kraj.
Ako me pitate zašto nismo išli kolima odgovor je da naš prastari kombi nema mogućnost da se ovde izvuče. Zato smo, sa knedlom u grlu, moji asistenti (čitaj roditelji) u zrelim godinama i ja krenuli ka gore sa saznanjem da nema stajanja, jer neće biti snage za još jedan pokušaj.
Nikada se nisam tako uplašio.
Sva sreća, uspeli smo, a ja imam po čemu da pamtim Jajce.
Ovi vodopadi su proglašeni za jedne od najlepših na svetu, a ja mogu da ih gledam samo na slikama.
Voda reke Plive obrušava se sa visine od 21 m.
Ne dešava se često da se vodopad nalazi u samom centru grada.
Postoje dva načina da se približite vodopadu. Jedan sam vam već opisao, a drugi je sa gornje strane, preko Plivskog mosta, koji ne znam zašto mnogi nazivaju i Ajfelov.
Tu se nalazi gomila katanaca pod kojima most stenje od silne zaključane ljubavi. E kada bi katanci mogli da govore…
Sa leve strane mosta nalazi se turist biro gde možete dobiti sve potrebne informacije.
2. Stari grad
Prolaskom kroz Travničku kapiju ulazite u stari grad.
Tu se smenjuju stare i nove gradjevine jer se život u gradu neprekidno odvija još od 14. veka. Razne civilizacije su ovde ostavljale svoj trag.
Tu vas čeka Omerbegova kuća, koja predstavlja deo Travničke kapije. Kuća iz 17. veka je pravi primer bosanske arhitekture iz osmanskog perioda. Krov je pokriven šindrom, donji deo kuće je od kamena sa dosta malih prozora. Svuda po gradu lako ćete uočiti ovaj stil gradnje, koji je u Jajcu dominantan.
3. Džamija Esme Sultanije
Daljom šetnjom stižete do džamije. Za nju je vezana veoma interesantna legenda.
Sultanija, koja je bila udata za bosanskog vezira, bila je bolesna. Proroci su joj saopštili da će ozdraviti ako napravi tri zadužbine.
To je i učinila, podigla je dva mosta, a izgradnju džamije platila je naušnicom, koju je skinula sa uveta. Nije doživela da je vidi završenu ali ostala je lepa zadužbina.
Ova džamija jedina u bosni nosi žensko ime. Druga gradjevina koju treba obici je Dizdareva ili Ženska džamija iz 19. veka, koja je namenjena za molitve isključivo ženama.
4. Jajce ima i svoje katakombe, koje su trebale da budu mesto poslednjeg prebivalista porodice Hrvatinic. U osmanskom periodu su služile kao svetiliste, a u austrougarskom kao skladište piva. U Drugom svetskom ratu Vrhovni štab se krio u njima.
5.Hram Boga Mitre
Najstariji je spomenik u Jajcu, – hram boga Mitrasa, indoevropskog božanstva i zaštitnika ratnika koji se poštovao u svim provincijama Rimskog carstva Sagrađen je izmedju 3. i 4. veka nove ere, a otkriven tek 1931. godine slucajno prilikom izgradnje privatnog objekta.
Reljef prikazuje boga Mitru odjevenog u persijsku nošnju, kako pokusava da savlada bika, dok mu pomažu mu pas, zmija i škorpion. Predstavlja deo zbirke etnografskog muzeja.
6. Tvrdjava u Jajcu nalazi se 470 m nadmorske visine, nedostupna je za kolica. Treba je posetiti iz nekoliko razloga.
Smatra se najjačom tvrdjavom u Bosni, jer je odolevala osmanlijama skoro 65 godina.
Sagradjena je još u 13. veku i kasnije je stalno doradjivana.
7. Medved kula
Nekada je služila za odbranu grada sa zapada. Postoje dve teorije o imenu. Po jednima zbog svoje zdepaste gradje zahvaljujuci zidovima skoro 6 m I I po drugoj manje verovatnoj,da su tu nekada bacali zarobljenike medvedima koji su ziveli u blizini.
8. Toranj Sv. Luke
Panoramom Jajca dominira i ovaj toranj, koji predstavlja deo razrušene crkve SV. Marije podignute još u 12. v.
Ovo je jedini sačuvani srednjevekovni zvonik u ovom delu Balkana. Nosi ime po moštima sveca Luke Evanđeliste, koji je u miraz donela kraljica Mara (Jelena) Branković, ćerka srpskog despota Lazara. Ona je bila supruga bosanskog prestolonaslednika Stjepana Tomaševića. On je u ovoj crkvi krunisan kao poslednji bosanski kralj.
Tokom osmanskog perioda 1528. godine crkva je pretvorena u džamiju, mošti su prodate Mlečanima. Konačno je napuštena nakon što je nekoliko puta gorela u požarima.
Objekat je od strane austrougarskih vlasti proglašen za spomenik kulture krajem 19. veka. Pored crkve se nalaze ostaci dva kamena sarkofaga.
Mošti kralja su prenete u Franjevački samostan u Jajcu gde se nalaze izložene u staklenom kovčegu. Ovde se čuvaju i drugi veoma vredni eksponati, zbog kojih morate obići ovaj lokalitet.
9. Treba pomenuti i kuću porodice Šarac. U njoj je osnovana Telegrafska agencija Nove Jugoslavije (TANJUG).
10. Muzej II Zasedanja AVNOJ-a
29. novembra 1943. godine u Jajcu je održano zasedanje AVNOJ-a, gdje su napravljeni temelji SFRJ.
Danas se u muzeju mogu pronaći zapisi, predmeti, kao i fotografije iz tog perioda, a urađena je i rekonstrukcija spomen sale u kojoj je 1943. godine održano zasedanje.
Ispred muzeja se nalazi parna lokomotiva Mala partizanka, kojom su se na zasedanje dovezli delegati iz Slovenije i Hrvatske. Napravljena je još 1903. godine.
11. Etno muzej
U zgradi Stare škole se nalazi Zavičajni muzej sa etnološkom zbirkom, koja prikazuju običaje i tradiciju ovog kraja.
Zaključak
U Jajcu ima šta da se vidi ali ja ga ne mogu preporučiti osobama u kolicima.
Ako ste osoba u kolicima, a zateknete se u Jajcu toplo vam preporučujem da ostanete u nekoj od kafana, gde treba probati jajačku prevrtu ili svežu pastrmku iz reke Plive.
Da li ste vi bili u Jajcu?
Da li sam nešto propustio?
Putovao i uživao,
Marko Veličković