Još jedna stavka koju morate neizostavno dodati u vaš itiner, kada planirate da obilazite Krf, je i ova predivna vila, puna istorije…
Na 1o km južno od glavnog grada Krfa, nalazi se Ahileon, rezidencija Austrougarske princeze Sisi, supruge Franca Josefa.
Sisi je celog života želela da izgradi rezidenciju, koja je samo njena i po mogućstvu što dalje od Beča.
Boraveći na Krfu, u kući grčkog prestolonaslednika Mon Repo, o kojoj sam pisao ovde, bila je očarana lepotom ostrva. Poželela je da ta rezidencija bude smeštena baš ovde.
Tako je nastala ova vila, na mestu kuće vidjenijeg Krfljanina Petrosa Vrailasa, tokom 1889 do 1891 god. Sisi je otkupila i okolno zemljište sve do mora, da bi imala pristup imanju brodom.
Palata je, po instrukcijama same kraljice, bila zidana u stilu Pompeje, a sve to je izveo italijanski arhitekta Raffaele Caritto.
Kraljica je dva puta godišnje dolazila u vilu, a boravak ovde joj je pomogao da se oporavi od trauma i depresije. Rezidencija je dobila ime po mitskom junaku Ahilu, kome se Austrougarska kraljica neizmerno divila.
Iako je bila opčinjena Grčkom mitologijom, Sisi je imala sluha za običan narod i bila poznata po dobročinstvima. U podnožju sela Gastouri naredila je da se iskopa bunar, kako bi ženama iz sela olakšala svakodnevni život.
Nesrećna kraljica nije dugo uživala u ovoj rezidenciji, jer ju je ubio italijanski anarhista dok je boravila u Ženevi. Posle njenog ubistva, anarhista je izjavio da mu je sve jedno koga će da ubije. Važno mu je bilo da je žrtva član kraljevske porodice. Nesrećna Sisi je još jednom bila na pogrešnom mestu u pogrešno vreme.
Sisi je bila veoma lepa žena i veoma vešta jahačica. Stalno je držala dijetu i nikad nije bila teža od 50 kg. Njen uzani struk bio je njen zaštitini znak. Ova statua na ulasku svedoči o besprekornoj liniji, koju je opsednuto održavala.
Palata je neko vreme bila prazna, a onda je Ahileon preuzeo kajzer Wihem II, čiji se ukus dijametralno razlikovao od predjašnje vlasnice. Uklonio je mnoge skulpture iz vrta, a kući je dodao novo krilo.
Stolica u obliku sedla pripadala je kajzeru. Naime, kajzer je bio prilično nizak, tako da je koristio ovu stolicu, koja se od stola nije videla, da bi popravio utisak.
Takodje, dao je da se sagradi most, kojim se lakše stiže do plaže i zove se Kajzerov most. Bio je napravljen u obliku luka iznad puta ali je uništen od strane Wermaht-a u II svetskom ratu. Smatralo se da je kajzer ovde kroio svoje ratne planove.
Tokom I svetskog rata, ovde su bili smešteni i srpski oficiri i ranjenici. Kasnije je ovde bio i kazino. Ovde je, takodje, sniman film Samo za tvoje oči iz serijala o Džejmsu Bondu. Danas je muzej, koji se intenzivno renovirao u vreme moje posete.
Na kapiji će vas dočekati ovaj natpis. Pošto je palata dobila ime po mitskom junaku Ahileju, po pravlima bi trebalo da se mesto zove Ahileion. Medjutim, u upotrebi je i Ahilion ili Ahileon, koji nisu ispravni ali su popularni.
Tavanica je oslikana scenom, koja predstavlja četri godišnja doba.
Takodje, ovde se nalazi i lepo oslikana galerija, koja vodi do gornjeg sprata.
Cela palata je dekorisana sa statuama, slikama i prizorima iz Grčke mitologije. Takodje, mogu se naći i brojni Grčki filozofi, pa i statua Šeikspira.
Tu je i kapela, gde je kraljica tražila mir i utehu. U njoj je imala potpunu privatnost na pravoslavnom ostrvu.
U Ahileonu je sačuvano par stvari koje su pripadale kraljici. Jedna od njih je i sat sa koga je naredila da se skinu kazaljke, da je ne bi podsećao na protok vremena.
Mogu se videti i neki predmeti iz svakodnevnog života.
Palata ima dva sprata i ako se krećete u kolicima do gornjeg sprata možete doći sa prilično uzanim i delikatnim liftom. On nije na raspolaganju svima, veoma je sakriven i morate pitati zaposlene da vam ga pokažu.
Svi ostali do gornjeg sprata penju se ovim impresivnim stepeništem.
Na vrhu stepeništa se nalazi i slika, koja ilustruje trijumf Ahila nad Hektorom.
Na gornjem spratu se takodje nalaze privatne kraljičine odaje. Tu se nalazi nekoliko soba, sa bogato dekorisanim tavanicama.
Najlepši deo palate je vrt. Prostire se na 80 hektara. Menjao je izgled u skladu sa sklonostima i željama svojih vlasnika ali je i dalje lep i raskošan.
Pun je značajnih statua i ukrasnog rastinja.
Ceo vrt osobe u kolicima ne mogu da vide ali kada se popnete na gornji sprat, sa balkona, možete videti i deo vrta, koji nije dostupan za osobe u kolicima.
Stresan život u Beču, pun pravila i obaveza, kraljica je lečila u bašti sa predivnim pogledom na Krfski zaliv.
Najpoznatija statua u vrtu je umirući Ahil, uhvaćen u trenutku kada je pogodjen strelom u petu.
Kajzer ju je premestio i zamenio sa Ahilom pobednikom visine 11,5 m u vojničkoj pozi. Tako je mnogo bolje oslikavao ekspanzionističke planove tadašnje Nemačke.
Bio je tako visok, da bi se vrh koplja mogao videti sa kajzerove jahte.
Karte i radno vreme
Ahileon je otvoren svakog dana od 8 h – 20 h . Karte mozete kupiti on line, a takodje i na licu mesta. Ako možete, bolje je da posetu ostavite za po podnevne časove, jer je tada manja gužva. Broj parking mesta je veoma ograničen, pa, ako dolazite pre podne, možete se naći u problemu, jer nema ni označenih mesta za invalide. Više detalja možete naći na zvaničnom sajtu ovde.
Zaključak
Ahileion je predivna zgrada, koja je 1980 god proglašena za muzej. Poseta palati omogućava brojnim posetiocima uvid u život kraljevskih porodica. Iako je Ahileon promenio nekoliko vlasnika, nema mnogo originalnih stvari iz Sisinog vremena. Ova predivna rezidencija uvek će podsećati na nju i uvek će biti poznata kao Sisina palata. Šetanje ovim divnim vrtovima pruža vam mogućnost da uradite nezaboravne slike i ostvarite divne uspomene. Shvatićete zašto je Sisi volela ovo mesto. O ostalim mestima koje treba da posetite na Krfu sam pisao sam ovde, ovde i ovde.
Iako nije idealno dostupna za kolica, meni je sve bilo jasno.
Rojaliti zna da izabere.
Da li ste vi bili na Ahileonu?
Da li sam nešto propustio?
Putovao i uživao,
Marko Veličković